KTPS10-12010WA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Volgen + Furuno
In Stock: 221
Datasheet
Direct
Phihong USA
In Stock: 3 419
Datasheet
Similar
XP Power
In Stock: 0
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
KTPS10-12010WA
DigiKey Part Number
62-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS10-12010WA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Volgen + Furuno
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.278 lb (126.1 g)
Power (Watts)
12 W