KTPS05-12006U-VI-P1
DigiKey Part Number
62-KTPS05-12006U-VI-P1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS05-12006U-VI-P1
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 7.2W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 7.2 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Volgen + Furuno
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Output
12V
Weight
0.243 lb (110.22 g)
Current - Output (Max)
600mA
Base Product Number
Power (Watts)
7.2 W