4302F1-12V
DigiKey Part Number
4302F1-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4302F1-12V
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 12V Radial
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Bulk
Current - Test
13mA
Part Status
Active
Viewing Angle
60°
Color
Mounting Type
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
635nm
Lens Color
Red
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
6.35mm