PTS1206M1B500RP500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 1206 (3216 Metric)
Resistors: Hands on Electronic Simulation of an Optimized Linear Output Temperature Sensing Circuit
PTS1206M1B500RP500
DigiKey Part Number
749-PTS1206M1B500RP500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS1206M1B500RP500
Description
SENSOR RTD 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PTS1206M1B500RP500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current
0.4 mA
Surface Mount
Resistance @ 0°C
500 Ohms
Resistance Tolerance
±0.3%