PTS0805M1B500RP100
DigiKey Part Number
749-1054-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1054-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1054-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0805M1B500RP100
Description
SENSOR RTD 500OHM 0.3K 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms RTD Platinum (Pt) ±0.3K 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS0805M1B500RP100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Manufacturer
Vishay
Termination
SMD (SMT) Tabs
Series
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current
400 µA
Mounting Type
Surface Mount
Resistance @ 0°C
500 Ohms