PAC500001001FAC000 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PAC500001001FAC000 |
Description | RES 1K OHM 5W 1% AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 kOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PAC500001001FAC000 Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
Series | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -55°C ~ 275°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm) |