VJ2008Y102KXUSTX1
DigiKey Part Number
720-1580-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1580-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1580-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ2008Y102KXUSTX1
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2008
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2008 (5020 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ2008Y102KXUSTX1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2008 (5020 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.086" (2.18mm)