VJ1210Y563KBCAT4X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y563KBCAT4X
DigiKey Part Number
VJ1210Y563KBCAT4X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1210Y563KBCAT4X
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1210Y563KBCAT4X Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)