VJ1210Y472KXEAT
DigiKey Part Number
720-VJ1210Y472KXEATTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ1210Y472KXEATCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ1210Y472KXEATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1210Y472KXEAT
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ1210Y472KXEAT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)