VJ0805Y105JXQRW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 7 392
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 478
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Upgrade
KEMET
Upgrade
YAGEO
YAGEO
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
1 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
VJ0805Y105JXQRW1BC
DigiKey Part Number
VJ0805Y105JXQRW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805Y105JXQRW1BC
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0805Y105JXQRW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)