VJ0603Y122JXAAC
DigiKey Part Number
720-1963-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1963-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1963-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y122JXAAC
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ0603Y122JXAAC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)