VJ0402D470JXAAJ
DigiKey Part Number
720-1291-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1291-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1291-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402D470JXAAJ
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0402D470JXAAJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)