TR3E476K020C0150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 34
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 2 813
Upgrade
In Stock: 512
Similar
Similar
In Stock: 751
In Stock: 323
In Stock: 852
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 12
KEMET
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
7343-43 (EIA)
TR3E476K020C0150
DigiKey Part Number
718-1379-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E476K020C0150
Description
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E476K020C0150 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
20 V