TR3E106M050C0500 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
In Stock: 411
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 469
KYOCERA AVX
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
TR3E106M050C0500
DigiKey Part Number
TR3E106M050C0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E106M050C0500
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E106M050C0500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V