TR3B476K010C0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 5 686
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 44 840
Datasheet
Similar
In Stock: 900
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 132
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 600mOhm
TR3B476K010C0600
DigiKey Part Number
TR3B476K010C0600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B476K010C0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B476K010C0600 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
10 V