TH3E107K016D0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
TH3E107K016D0600
DigiKey Part Number
TH3E107K016D0600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3E107K016D0600
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3E107K016D0600 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm