T83A475K020EZZL
T83A475K020EZZL
DigiKey Part Number
718-1579-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T83A475K020EZZL
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 3.5Ohm
EDA/CAD Models
T83A475K020EZZL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
20 V