T59EE476M050C0100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
T59EE476M050C0100
DigiKey Part Number
718-T59EE476M050C0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T59EE476M050C0100CT-ND - Cut Tape (CT)
718-T59EE476M050C0100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T59EE476M050C0100
Description
CAP TANT POLY 47UF 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T59EE476M050C0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
50 V