T55V686M010C0060
DigiKey Part Number
3581-T55V686M010C0060TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55V686M010C0060CT-ND - Cut Tape (CT)
3581-T55V686M010C0060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55V686M010C0060
Description
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric)
Category
Type
Molded
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
10 V