T55V107M016C0050
DigiKey Part Number
718-2109-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2109-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2109-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55V107M016C0050
Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55V107M016C0050 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
16 V