T55T476M6R3C0070
DigiKey Part Number
718-2083-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2083-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55T476M6R3C0070
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55T476M6R3C0070 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V