T52M1227M025C0055
DigiKey Part Number
718-T52M1227M025C0055TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T52M1227M025C0055CT-ND - Cut Tape (CT)
718-T52M1227M025C0055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T52M1227M025C0055
Description
CAP TANT POLY 220UF 25V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
83 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2924 (7361 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T52M1227M025C0055 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
25 V