597D477X0004V2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 5 704
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm
597D477X0004V2T
DigiKey Part Number
597D477X0004V2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
597D477X0004V2T
Description
CAP TANT 470UF 20% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
597D477X0004V2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
4 V