595D477X06W3D2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 12
Datasheet
Similar
In Stock: 0
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm
595D477X06W3D2T
DigiKey Part Number
595D477X06W3D2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D477X06W3D2T
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D477X06W3D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V