595D107X9016D4T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 457
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 140mOhm
595D107X9016D4T
DigiKey Part Number
595D107X9016D4T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D107X9016D4T
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D107X9016D4T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V