593D475X9050E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 2 931
Datasheet
Similar
In Stock: 39
Similar
In Stock: 43
In Stock: 442
KEMET
KEMET
In Stock: 307
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 618
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
593D475X9050E2TE3
DigiKey Part Number
593D475X9050E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D475X9050E2TE3
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
593D475X9050E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
50 V