592D477X9004D2T14H is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
KEMET
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 140mOhm
592D477X9004D2T14H
DigiKey Part Number
592D477X9004D2T14H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D477X9004D2T14H
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D477X9004D2T14H Models
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
4 V