592D336X96R3S2T12H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 1 668
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 2Ohm
592D336X96R3S2T12H
DigiKey Part Number
592D336X96R3S2T12H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D336X96R3S2T12H
Description
CAP TANT 33UF 10% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D336X96R3S2T12H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
6.3 V