592D107X9010D2T13H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 494
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 90
In Stock: 200
In Stock: 249
In Stock: 548
KEMET
In Stock: 934
KEMET
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric)
592D107X9010D2T13H
DigiKey Part Number
592D107X9010D2T13H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D107X9010D2T13H
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D107X9010D2T13H Models
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V