299D226X06R3CB6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial - 3 Leads
299D226X06R3CB6
DigiKey Part Number
299D226X06R3CB6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
299D226X06R3CB6
Description
CAP TANT 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
299D226X06R3CB6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial - 3 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.380" (9.65mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V