293D227X9004E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 3 015
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 18
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Similar
KEMET
KEMET
In Stock: 8
220 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
293D227X9004E2TE3
DigiKey Part Number
293D227X9004E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D227X9004E2TE3
Description
CAP TANT 220UF 10% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D227X9004E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
4 V