293D227X06R3D2TE3
DigiKey Part Number
718-293D227X06R3D2TE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-293D227X06R3D2TE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-293D227X06R3D2TE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D227X06R3D2TE3
Description
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
EDA/CAD Models
293D227X06R3D2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V