293D226X9016B2TE3
DigiKey Part Number
718-1138-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1138-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1138-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D226X9016B2TE3
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 1.9Ohm
EDA/CAD Models
293D226X9016B2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.9Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V