293D107X0010D2TE3
DigiKey Part Number
718-1054-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1054-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1054-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D107X0010D2TE3
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
EDA/CAD Models
293D107X0010D2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V