199D685X96R3A6V1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial
199D685X96R3A6V1E3
DigiKey Part Number
199D685X96R3A6V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D685X96R3A6V1E3
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D685X96R3A6V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.61mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
6.3 V