199D474X9035AXV1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Similar
Similar
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial
199D474X9035AXV1
DigiKey Part Number
199D474X9035AXV1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D474X9035AXV1
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D474X9035AXV1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
35 V