199D335X0016A7V1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D335X0016A7V1E3
DigiKey Part Number
199D335X0016A7V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D335X0016A7V1E3
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D335X0016A7V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.61mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
16 V