199D105X9050BZV1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial
199D105X9050BZV1
DigiKey Part Number
199D105X9050BZV1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D105X9050BZV1
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D105X9050BZV1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
50 V