173D685X5035XE3
DigiKey Part Number
173D685X5035XE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D685X5035XE3
Description
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Axial
EDA/CAD Models
173D685X5035XE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±5%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
35 V