173D335X9020VW is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
In Stock: 70
Upgrade
KEMET
Similar
In Stock: 97
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D335X9020VW
DigiKey Part Number
173D335X9020VW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D335X9020VW
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D335X9020VW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V