357B2103MAB251S22
DigiKey Part Number
693-357B2103MAB251S22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
357B2103MAB251S22
Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Turret
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Spectrol
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Rotation
340°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.874" (22.20mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)