SQD50P04-13L_GE3
DigiKey Part Number
SQD50P04-13L_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQD50P04-13L_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQD50P04-13L_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQD50P04-13L_GE3
Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 50A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3590 pF @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 136W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 17A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA