SQD40N10-25_GE3
DigiKey Part Number
SQD40N10-25_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQD40N10-25_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQD40N10-25_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQD40N10-25_GE3
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3380 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 40A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA