SQD10N30-330H_4GE3
DigiKey Part Number
742-SQD10N30-330H_4GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SQD10N30-330H_4GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SQD10N30-330H_4GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQD10N30-330H_4GE3
Description
N-CHANNEL 300-V (D-S) 175C MOSFE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 10A (Tc) 107W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2190 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
107W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252AA
Rds On (Max) @ Id, Vgs
330mOhm @ 14A, 10V