SIJH5800E-T1-GE3
DigiKey Part Number
742-SIJH5800E-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SIJH5800E-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SIJH5800E-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIJH5800E-T1-GE3
Description
N-CHANNEL 80 V (D-S) 175C MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 30A (Ta), 302A (Tc) 3.3W (Ta), 333W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 8 x 8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIJH5800E-T1-GE3 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.35mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
155 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7730 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta), 333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerPAK® 8 x 8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7.5V, 10V