SIHP33N60E-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHP33N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP33N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 33A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 33A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIHP33N60E-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3508 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 16.5A, 10V