SIHP25N60EFL-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Siliconix
In Stock: 897
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 532
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 776
onsemi
In Stock: 1 034
In Stock: 790
STMicroelectronics
In Stock: 178
STMicroelectronics
In Stock: 315
N-Channel 600 V 25A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
TO-220AB
SIHP25N60EFL-GE3
DigiKey Part Number
SIHP25N60EFL-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP25N60EFL-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO220AB
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2274 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
146mOhm @ 12.5A, 10V