SIHP24N65EF-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 569
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 0
Rochester Electronics, LLC
IXYS
STMicroelectronics
In Stock: 180
STMicroelectronics
In Stock: 952
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 31
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 650 V 24A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP24N65EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHP24N65EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP24N65EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO220AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHP24N65EF-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2656 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
156mOhm @ 12A, 10V