SIHP12N65E-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
Rochester Electronics, LLC
IXYS
In Stock: 219
IXYS
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 817
In Stock: 890
N-Channel 650 V 12A (Tc) 156W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP12N65E-GE3
DigiKey Part Number
SIHP12N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP12N65E-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHP12N65E-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1224 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
156W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 6A, 10V