SIHF065N60E-GE3
DigiKey Part Number
SIHF065N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHF065N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 40A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 40A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
39W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 16A, 10V